۶ ابزار پزشکی که توسط پرستاران اختراع شد +عکس

یک پرستار به نوعی دستیار پزشک است و مسئولیت‌های زیادی دارد همچنین یکی از وظایفی که پرستاران دارند این است که با مهربانی با بیماران رفتار کنند.

در ادامه این گزارش به ۶ ابزار پزشکی اشاره شده است که توسط پرستاران اختراع شده اند.

۱. (ترالی) کمد ابزار اتاق عمل

۶ ابزار پزشکی که توسط پرستاران اختراع شد +عکس

در سال ۱۹۶۸ پرستاری به نام آنیتا دور با دیدن شلوغی و به هم ریختگی در اتاق عمل، تصمیم به ساخت یک سبد کرد که تمام ابزار اتاق عمل در آن جای می‌گرفتند.

این سبد با مرور زمان بزرگ‌تر شد و تبدیل به مجموعه‌ای از کشوهایی شد که امروزه به نام ترولی در اتاق‌های عمل استفاده می‌شود. هر کدام از کشورهای این ترولی‌ها مجهز به ابزارهای مورد نیاز در اتاق عمل هستند و از اهمیت زیادی در حین عمل جراحی برخوردار هستند.

۲. لوله‌های رنگی سرم

۶ ابزار پزشکی که توسط پرستاران اختراع شد +عکس

در سال ۲۰۰۳ دو خواهر پرستار برای جلوگیری از خطا در تجویز دارو به بیمارهای بستری، اقدام به یک امر خلاقانه در بیمارستان کردند. آن‌ها به رئیس بیمارستان پیشنهاد دادند که لوله‌های سرم رنگ‌های مختلفی داشته باشند و هر رنگ مختص به یک نوع بیماری باشد.

این اختراع باعث شد تا پرستاران بیماران بیمارستان را بدون خواندن دفترچه شناسایی آن‌ها و تنها با دیدن رنگ لوله سرم، بیماری فرد را تشخیص دهند و داروی مناسب بیمار را به او بدهند.

۳. دستگاه فتوتراپی نوزادان

۶ ابزار پزشکی که توسط پرستاران اختراع شد +عکس

در سال ۱۹۵۰ یک پرستار انگلیسی بعد از به دنیا آوردن یک نوزاد متوجه زردی پوست او شد و این نوزاد را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داد. بعد از گذشت چند دقیقه پزشکان این نوزاد متوجه شدند که زردی پوست او به مرور زمان در حال کاهش است.

به همین دلیل این پرستار انگلیسی دستگاهی را اختراع کرد و نورهای مخصوص در آن قرار داد که همانند نور آفتاب برای رفع زردی پوست نوزادان موثر است و هم اکنون این دستگاه فتوتراپی نام دارد.

۴. شیشه شیر بچه

۶ ابزار پزشکی که توسط پرستاران اختراع شد +عکس

در دهه ۱۹۴۰ یک پرستار کلمبیایی به نام آدا می‌آلن متوجه این شد که نوزادان به سختی از یک بطری یا لیوان می‌توانند شیر یا آب بخورند، به همین دلیل یک شیء پلاستیکی اختراع کرد که با نصب بر روی بطری این امکان را به نوزاد می‌دهد تا به راحتی بتواند مایع داخل آن را بنوشد.

۵. لوله تغذیه برای ناتوایان جسمی

۶ ابزار پزشکی که توسط پرستاران اختراع شد +عکس

پس از جنگ جهانی دوم، سربازانی که در جنگ جانباز شده بودند توانایی این را نداشتند که به تنهایی تغذیه کنند، به همین دلیل یک پرستار آفریقایی – آمریکایی به نام بسی بلونت گریفین در دهه ۱۹۴۰ یک دستگاهی را اختراع کرد که این جانبازان با استقلال بیشتری می‌توانستند تغذیه کنند.

۶. کیسه استومی

۶ ابزار پزشکی که توسط پرستاران اختراع شد +عکس

استومی یک نوع بیماری در روده بزرگ است که درمان آن با عمل جراحی همراه است و در جریان این بیماری، به طور روزانه ترشعات و ضایعات زیادی از بدن خارج می‌شود.

در سال ۱۹۵۴ یک پرستار دانمارکی به نام الیزی، یک کیسه را اختراع کرد که تمام این ترشعات و ضایعات در این کیسه جمع آوری می‌شد و این کیسه در حال حاضر نیز توسط تمام بیماران مبتلا به استومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

About admin

Check Also

درد ناگهانی گردن : علل ، علایم و درمان

گردن درد ناگهانی، علت و درمان فوری ستون مهره های ناحیه گردن به عنوان یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.